• Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych – warsztaty sensoryczne

• 04.12.2021 20:23
      • 3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
      • Celem obchodów tej uroczystości jest przybliżenie uczniom problemów osób niepełnosprawnych oraz promowanie praw, idei tolerancji, otwartości, szacunku dla inności.

Zwracamy uwagę naszych podopiecznych, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich niepełnosprawni koledzy. Obchody tego wydarzenia są również okazją do pokazania społeczeństwu korzyści płynących z pełnej integracji z kolegami niepełnosprawnościami w życiu społecznym, kulturowym i gospodarczym.

W naszej szkole corocznie obchodzimy ten wyjątkowy dzień, aby uświadomić uczniom, że wśród nas uczą się dzieci z różnymi niepełnosprawnościami. Panie Ksenia Męzia i Agnieszka Nasierowska zorganizowały w tym dniu warsztaty sensoryczne dla klasy 0b na sali gimnastycznej.

Celem zajęć była stymulacja siedmiu systemów zmysłowych, angażująca całe ciało oraz odbierająca bodźce ze środowiska zewnętrznego. Podczas zajęć wykorzystano sprzęt sensoryczny i pomoce wspierające rozwój ruchowy dzieci. Panie przygotowały dla uczniów tory przeszkód, gdzie uczniowie mogli m.in. kręcić się w walcu, skakać na trampolinie i przez ławeczki, masować ciało masażerami, chodzić w skarpetkach po torach i matach sensorycznych,  wychodzić na drabinki, jeździć po torze na deskorolce, przechodzić przez tunel odpychając głową piłkę. Nauczyciele rozmawiali, z dziećmi na temat różnych niepełnosprawności oraz uwrażliwienie na potrzeby uczniów z niepełnosprawnościami. Zajęcia uświadomiły podopiecznym, że niepełnosprawni z naszego otoczenia mają takie same potrzeby, marzenia jak my. Chcą być traktowani na równi z pełnosprawnymi osobami. Uczniowie z klasy 0b na zajęciach byli bardzo aktywni, chętnie wykonywali zaproponowane ćwiczenia sensoryczne. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się warsztaty.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych życzymy Wszystkim Osobom z niepełnosprawnościami pomyślności, odwagi w realizacji planów poprawiających jakość życia, konsekwencji w dążeniu do zwiększenia niezależności, poprawy swojego życia.

Ksenia Męzia

Agnieszka Nasierowska