• Wycieczka do Treblinki

• 09.05.2022 21:44
      • Dnia 6 maja 2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej, której celem było odwiedzenie Państwowego Muzeum w Treblince. Treblinka to niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy. Od początku funkcjonowania obozu kierowano tu przede wszystkim Polaków, mieszkańców powiatu sokołowskiego, później mieszkańców pozostałych powiatów dystryktu warszawskiego.
      • Od 1943 r. obóz ten pełnił oficjalnie funkcję karnego obozu dla ludności dystryktu warszawskiego, głównie z jego wschodniej części. Wyraźny podział na więźniów polskich i żydowskich nastąpił dopiero w 1942 roku. Wzrosła liczba kierowanych tu Żydów, głównie fachowców i rzemieślników.
        Młodzież zapoznała się z historią obozu i z dostępnymi wystawami, dodatkowo obejrzała filmy opowiadające o Treblince. Zwiedzając obóz zagłady uczniowie przeszli czarną drogę, widzieli betonowe bloki symbolizujące tory, oglądali kamienie stworzone na wzór macew, czyli nagrobków na żydowskim cmentarzu i pomnik, który jest symbolicznym grobowcem tych, co zginęli.
        Następnie przeszli do obozu pracy. Zobaczyli żwirownię, w której pracowali więźniowie. Na końcu dotarli na miejsce straceń, do zbiorowych mogił i pomnika upamiętniającego zamordowanych Romów i Sinti. Jest to miejsce niezwykle wzruszające, skłaniające do refleksji i zastanowienia się nad ludzką egzystencją.
        Do końca 1942 r. wymordowano w obozie 713 555 osób. Na tablicy informacyjnej przed wejściem na teren obozu widnieje liczba 800 tys. Należy ją przyjąć jako podstawę.