• Świat Nauki - obserwacja zaćmienia Słońca

• 26.10.2022 19:47
      • Wczoraj prawie cała szkoła z wyczekiwaniem spoglądała przez okna. Mimo że pogoda była kapryśna, próbowaliśmy dostrzec zjawisko zaćmienia Słońca. Ziemia okrąża Słońce średnio w odległości 149 milionów kilometrów, zaś Księżyc okrąża Ziemię w średniej odległości 384 tysięcy kilometrów.

• W ruchu Księżyca wokół Ziemi, a Ziemi z Księżycem wkoło Słońca zdarza się wzajemne położenie w którym Księżyc przesłoni sobą Słońce. Wczorajsze zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 11:14 i trwało do 13:30. Stopień przysłonięcia Słońca wynosił około 40 procent. Ten dość rzadki spektakl oglądaliśmy z ogromnym zainteresowaniem.
        Klasy 7a, 8b, 8e, 8c mogły obserwować zaćmienie Słońca korzystając z profesjonalnego sprzętu - teleskopów z odpowiednimi filtrami, udostępnionych przez Państwa Agatę i Mariusza Madej. Uczniowie mieli też okazję też skorzystać z kilku par specjalistycznych okularów do obserwacji Słońca.
        Pan Mariusz Madej dodatkowo spotkał się z uczniami i wygłosił wykład przybliżający nas do zrozumienia czym jest WSZECHŚWIAT oraz uświadamiający nas o ogromnych liczbach, które są z nim związane. Zaskakujące było dla nas to, jak małe jest prawdopodobieństwo powstania życia we Wszechświecie (ale jednak możliwe).
        Bardzo dziękujemy Państwu Madej za możliwość skorzystania z specjalistycznego sprzętu oraz przekazania wielu cennych i ciekawych informacji podczas spotkania.